lida sipariş

Karatay Diyeti

Karatay Diyeti
Ezber bozan ve bugüne kadar doğru bildiğimiz tüm uygulamaların yanlış olduğunu bize gösteren ünlü Prof. Dr. Canan Karatay, diyet dünyasında yapılan tüm yanlışları gözler önüne serdi. Öncelikle şimdiye kadar diyetisyen arkadaşlarımızın önerdiği sıksık yemek yiyin, öğün sayınızı en az 6 – 7’ye kadar çıkartın önerisinin ne kadar yanlış olduğunu açıkladı. Belki de geçmişe dönüş yapmamızda ve özlerimize dönmemizde en etili olan Karatay Diyeti ile daha sağlıklı yaşamın kapılarını bizlere araladı.
Proteini hayatımızdan çıkartan diyetler, zeytin kadar önemli bir besini kısıtlayan tamamen Amerika kökenli Türk insanın genetik yapısına aykırı olarak yapılan tüm perhiz programlarını yasakladı. Bunları Türk insanın genetiğine aykırı olduğunu ve bizim geçmişten gelme beslenme kültürümüzün tamamen sağlıklı olduğunu, ona dönüş yaparak da kısa sürede sağlığımıza kavuşabileceğimizi insanlara anlatmakla kalmadı, hastaları üzerinde uygulayarak, başarısını kanıtladı. Bugün Karatay hocanın hastası olan bir çok kişi fazla kilolarından kurtulmanın mutluluğunu yaşamakta. Hem de aç kalmadan kilo vermenin hazzını yaşıyorlar.
karatay-diyeti-kilo-vermeBize uzun yıllardır öğütlenen sık sık ama azar azar yemek yiyin önerisinin çok yanlış olduğunu söyleyen hoca, tam aksine 3 öğün ve doyasıya yemek yemelisiniz demektedir. Eskiden beri Türk kültüründe yer alan sabah, öğlen ve akşam yemeklerini günde 3 öğün hakkı ile yemelisiniz. Hiçbir diyet listesinde bulamayacağınız sabah kahvaltısında 10 tane zeytin, öğlen yemeğinde lahmacun sadece hocanın diyetinde bulunmaktadır. Evinizde tavuk mu alıp pişireceksiniz? O zaman köy tavuğu alacaksınız ve gönül rahatlığı içinde tüketeceksiniz. Bunların hepsi hocanın tavsiye ettiği başlıklardır. Şimdi size hocanın 1 günlük bir diyet programından bahsetmek istiyorum.
1 Günlük Karatay Diyet Listesi:
Kahvaltı ( 08.00 – 09.00 ):
* 2 Adet haşlanmış köy tavuğu yumurtası ya da tereyağlı omlet.
* 10 Adet akşamdan suda bırakılarak tuzu alınmış zeytin.
* Avuç içiniz kadar genişliğe sahip beyaz peynir.
* 5 Adet gün kurusu kayısı.
* 1 çay bardağı dolusu taze ceviz içi.
* 1 Çay bardağı çay veya bitki çayı
( Ekmek kesinlikle yok )
Öğlen ( 13.00 – 14.00 ): Yine avuç içi ile ölçebileceğiniz 1 avuç dana söğüş, bolca zeytinyağlı yeşil salata, Zeytinyağlı fasulyeyi de salata yerine yiyebilirsiniz. 1 Su bardağı dolusuna tuz katılmamış ayran.
Ara Öğün ( 15.00 Kesinlikle şart değil) : Yarım su bardağı ceviz içi ve dilediğiniz, sevdiğiniz çay çeşitlerinden bir bardak ama şekersiz.
Akşam ( 18.00 – 19.00 ): Balık bir porsiyon, yanında da limonlu yeşil salata bolca.
Akşam yemeğini yedikten sonra hiçbir şey yiyemezsiniz. Ayrıca gün içerisinde kesinlikle ekmek tüketimi yasaktır. Bu yukarda vermiş olduğumuz liste sadece bir güne ait olan bir listedir. Hocanın her gün için ayrı listeleri de bulunmaktadır.

Etiketler: , ,

Yorum Yapabilirsiniz